Single.php

Content-single.php

Paweł Toboła – Pertkiewicz: „Irlandia de Valery i Irlandia dziś”

de-valera-2

Wtorek, 3 października, godz. 19.30, Warszawa, ul. Wspólna 51 (wejście od strony podwórka)

Zapraszamy we wtorek 3 października na spotkanie na temat mało znanej historii Irlandii… De Valera był krytykowany w 1945 r. przez Premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla z powodu neutralności Irlandii i przez żydów za złożenie kondolencji w ambasadzie III Rzeszy po śmierci Kanclerza Niemiec Adolfa Hitlera.

Co się stało z katolicką Zieloną Wyspą? – na to pytanie odpowie Paweł Toboła – Pertkiewicz w wykładzie: „Irlandia de Valery i Irlandia współczesna”.

Eamon de Valera – to cała epoka w polityce irlandzkiej: w 1916 roku miał trzydzieści cztery lata. Gdy przekazywał urząd prezydenta swojemu następcy, Erskinowi Childersowi, był rok 1973, a on sam miał lat dziewięćdziesiąt jeden i był niewidomy. Nie znajdziemy chyba w XX-wiecznej Europie drugiego polityka, któremu by było dane tak długo oddziaływać na losy swojej ojczyzny i którego rola w kształtowaniu życia politycznego ojczyzny nie kończy się wraz z jego odejściem. Warto, żeby polscy czytelnicy poznali tego wybitnego męża stanu.

W 2015 roku przypada 40. rocznica śmierci Eamona de Valery (1882-1975). W 2016 roku setna rocznica wybuchu Powstania Wielkanocnego, które odmieniło losy ojczyzny św. Patryka. Już te dwie daty są wystarczającym powodem, aby poznać tego giganta konserwatyzmu w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Paweł Toboła-Pertkiewicz z szalonym entuzjazmem odsłania przed Polakami postać giganta irlandzkiej polityki. W pewnym sensie de Valera to Piłsudski i Dmowski w jednej osobie, zawsze wierny tradycji katolickiej i celtyckiemu nacjonalizmowi, ale raczej w formie konserwatywnej niż radykalnej.

Prof. Marek Jan Chodakiewicz

Prezydent Irlandii, Eamon de Valera to jeden z bardziej zapomnianych polityków katolickich XX wieku. Książka Pawła Toboły-Pertkiewicza wypełnia tę lukę znakomicie.

Prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk

Gigantyczna zaiste postać katolickiego i niepodległościowego polityka irlandzkiego, Eamona de Valery – szczęśliwszej, rzekłbym, wersji Romualda Traugutta – stanowi dobitną egzemplifikację stwierdzenia katolika hiszpańskiego, Juana Donoso Cortesa, iż Irlandia i Polska są zbiorowymi reprezentantami Zbawiciela na ziemi. Dziś już tak niestety nie jest, czego pierwsza polska biografia ojca niepodległej Éire również dowodzi.

Prof. Jacek Bartyzel

 

Będzie to także okazja do promocji książki:

de-valera